Web Tasarımı

Web Tasarımı

Başarıya giden yolda "web tasarımı" şarttır…

Geniş bir kitle tarafından takip edilen, akıllarda kalıcı görselliğiyle beğeni toplayan bir web sitesinin varlığı oldukça önemlidir. Küçük büyük tüm yatırımcılar, işletmeciler ve sanal platformlardan kazancını elde etmek gayesi içerisinde olan birçok insana umut ışığı olmaktadır. Alanında uzman ve sıkı bir eğitimden geçmiş, hayal gücü ve yaratıcılığı zengin olan webmasterların ellerinde şekillenen sitelerin insanlara ulaşılabilirliği oldukça yüksektir. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluş, sanal dünyada yerlerini alarak ellerinde var olan ürünleri e-ticaret siteleri aracılığıyla daha fazla insana ulaştırmayı hedefler. Ancak bir engel vardır, o da sitenin özensiz ve bilinçsizce hazırlanmış olması. Webmasterlar profesyonel bir içerik hazırlayarak sitenin sadece görsel zenginliğine değil, akıllarda kalıcı olmasına ve insanların kolaylıkla ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Web tasarımı yaptırmak birçok yatırımcı için pozitif bir getiriye sahiptir. Hali hazırda birçok firma ürünlerini tanıtırken sitesinin profesyonelliğinden oldukça faydalanmıştır ki olumlu bir imaj oluşturmak ve kalıcı olmak için bu şarttır. Web tasarımı; maliyeti oldukça düşük ve getirisi yüksek bir araçtır, bu nedenle insanlar fiziksel mağazaların aksine e- ticaret uygulamalarına daha fazla yönelerek maliyetlerini azaltmayı ve daha fazla karlılık elde etmeyi hedeflemiştir. Hem Dünya'da hem de Türkiye' de adından sıkça söz ettiren "web tasarım"; ürün ve hizmet satmak isteyen bireylerin, internet aracılığıyla ürünlerini pazarladıkları adreslerin düzenlenmesini gerçekleştirmektedir. Web tasarım; ürünlerin satılabileceği ve tanıtımının gerçekleştirebileceği uygulamaların modern bir çizgide tasarlanmasını ve çağımızın gerektirdiği ölçülerde ve teknolojilerde yaygın olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Web tasarım, özellikle internet dünyasının aktifleşmesi ve firmaların bu faal platformlarda aktif bir yer edinme isteklerinden dolayı var olmuştur ve hızlı bir gelişme evresi göstererek bugün ki şeklini almıştır. Üreticiler; web tasarımın faydalarını her anlamda görmekte ve sadece bulundukları bölgelerde değil, Dünya çapında yeni müşteriler bulma imkânına kavuşmaktadırlar. Gerek internet ortamında insanların belirli kuralları geçtikten sonra gerçek ve sanal olan ürünleri para karşılığı satın alma talepleri gerekse ulaşılabilirlik, konfor ve hız web tasarımıyaygınlaştırmıştır. Web tasarım aracılığıyla e-ticaretin de önü büyük ölçüde açılmıştır. E- ticaret sayesinde işletmelerin hedef kitlesiyle doğrudan ilişki kurarak, insanların ihtiyaçlarına ve taleplerine göre üretim yapmak ve bu üretimi geleneksel ticaret anlayışından farklı bir şekilde sunmaktadır. E- ticaretin dünya genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte kimi ülkeler bu sistemi benimsemiş ve ticaretle uğraşan ve işletmesi olanlara fırsatlar tanımış, kimi ülkeler ise, bu sistemin çok etkili olmadığını savunmuştur. Sanal mağazalardan ürün satabilmek ve kar elde etmek amacıyla işletmelerin yeterli düzeyde stok ve ürün çeşitliğine sahip olmaları gerekmektedir.

Web tasarım yazılımlarını düzenli ve gelişen dünyaya uygun olarak tasarlayan işletmecilere düşen görev, insanlara, istedikleri bilgileri sunmak ve düşük maliyetli ürünleri bir arada bulundurmaktır. Müşterinin istediği, kaliteli ürün, uygun fiyat, dağıtımda hızlılık ve nihai tüketiciye sorunsuz bir şekilde ulaşması gibi kavramlar web tasarım firmaları tarafından tek tek kontrol edilerek şekillenmektedir. Dikkat çekici ve küresel pazarlara uygun reklam ve sloganlar her zaman akıllarda kalır ve insanlarda daha çok merak uyandırır, e-ticaret platformunda yer alacak işletmeler, öncelikle güvenilir olduklarını insanlara yansıtmak ve rahat bir şekilde iletişim kurmakla yükümlüdür.

Bir kurum ya da kuruluşun tanıtımının yapılması internet ortamında dünyaya yayınlanan online sistemler web sitesi olarak adlandırılırken bu sitelerin yapım aşamasında geçen sürede oluşturulan site web tasarım olarak tanımlanabilir.

Web tasarım yapılırken fotoğraf, müzik, metin ve akla gelebilecek her türlü şey kullanılarak görsel olarak bütün parçalar bir araya getirilir ve bu şekilde amacına uygun bir internet sitesi oluşturulur.

Web Tasarımın Firmalar İçin Önemi
Firmalar, web sitelerinde tanıttıkları ürünlerin fiyatlarını, ürünlerinin özelliklerini fotoğraflarla ya da video yolu ile tanıtarak hizmet vermektedirler. Bu şekilde alıcı ihtiyacı olana çok çabuk ulaşarak bilgisayar başında işlerini halledebilmektedir.

Firmalar web sitesi üzerinde satış işlemi, ulaştırma, ve iade gibi birçok hizmeti alıcıya sunmaktadır. İnternet üzerinde online mağaza gün geçtikçe yayılmakta, çalışan ve vakti çok az olan insanlar için çok fazla önem taşımaktadır.

Web Tasarımın Artıları Nelerdir?
  • İşinde uzman bir kişi ile çalışarak ve web tasarım yaptırarak, Firma ile müşteri arasında uzaklık kavramı kalmayacaktır.
  • Dünyanın neresinde olursanız olun satış işlemi gerçekleşecek ve firmalar web sitesinde müşteri memnuniyetini sağlamak için ellerinden geleni yapacaktır.
  • Web siteleri 7/24 açıktır.
  • İnternette aranan firmalar arasında ilk sıralara çıkarak rekabet ortamına katılacaklardır.
  • Firmalar, tanıtım broşürleri gibi basılı materyalleri kullanmak zorunda kalmayacak ve bu gibi masraflardan kurtulmuş olacaklardır.
  • İyi Bir Web Tasarımın Sırları,
  • Yapılan web tasarım sade ve kolay anlaşılır olmalıdır.
  • Karmaşık renklerin kullanımı kullanıcıyı çok fazla yorabilir. Sadece birkaç renk seçimi ile kullanıcı sitede daha uzun vakit geçirebilir.
  • Web sitesi ulaşılabilecek hedef kitleye uygun olarak yapılmalıdır.
  • Arama motorlarında kolayca bulunarak müşteriye hizmet vermek amaçlanır.